Gudrās aproces

Gudrās aproces

Mūsdienu tehnoloģijas attīstās ļoti strauji un nu jau drīz lielāko vairumu mūsu ikdienas darbību kaut kādā mērā būs iespējams monitorēt un sekot tām līdzi. Bet, kamēr vēl šīs tehnoloģijas tiek pilnveidotas, pašreiz viena no populārākajām un pieprasītākajām šāda veida tehnoloģijām ir tā saucamās gudrās aproces, ar kurām ir iespējams sekot līdzi dažādām tava ķermeņa funkcijām.


Gudrās aproces savā būtībā ir ierīces un parasti arī aplikācijas, kuras spēj uztvert dažādas tava ķermeņa darbības, parasti tās, kuras ir saistītas ar fitnesu vai aktivitātēm. Visbiežāk šāda veida aproces uztver noieto attālumu, sperto soļu skaitu, patērēto kaloriju daudzumu, bet dažas šāda veida sistēmas pat spēj uztvert un sekot līdzi tavu sirdspukstu ritmam, pulsa ātrumam un miega kvalitātei.

Šādām aprocēm un citām līdzīgām ierīcēm it dots nosaukums valkājamās tehnoloģijas, jo nereti tās izskatās kā parastas aproces, pulksteņi, vai pat kaklarotas un piespraudes, taču tajās ir ievietotas sistēmas, kas ļauj šiem aksesuāriem sekot līdzi dažādām tava ķermeņa darbībām.
Visbiežāk šī dažādu ķermeņa darbību novērošana notiek kopā ar aplikācijām, kuras ir iespējams lejupielādēt un ieinstalēt viedtālruņos un planšetdatoros. Šīs aplikācijas padara šo valkājamo tehnoloģiju datus viegli uztveramus un saprotamus, ļaujot mums pēc tam tos izmantot, lai uzlabotu savu dzīvi, vienalga vai, lai palielinātu mūsu aktivitāšu daudzumu vai izveidotu labākus apstākļus pilnvērtīga miega iegūšanai.
Šādu gudro aproču ideja nāk jau no 20. gadsimta, kad cilvēki paši manuāli pierakstīja savas aktivitātes un centās izkalkulēt, cik tad kalorijas tie ir sadedzinājuši. Bet līdz ar tehnoloģiju uzlabojumiem 20. gadsimta pēdējā desmitgadē un 21. gadsimtā, šo aktivitāšu uzskaiti bija iespējams padarīt vieglāku un ērtāku, jo tā vietā, lai tu to darītu pats, to dara dažādas ierīces. Pirmie valkājamo tehnoloģiju eksperimenti tika veikti pagājušā gadsimta 90. gados, izgatavojot lieliem rokas pulksteņiem līdzīgas aproces, kuru pamatā bija velosipēdu datori, kuri spēja novērot brauciena ātrumi, garumu un attālumu. Ap 2000. gadu jau bija pieejamas bezvadu ierīces, kuras spēja uzraudzīt cilvēka sirdsdarbību, bet jau 2006. gadā valkājamās tehnoloģijas bija plaši pieejamas un tās izmantoja daudzi atlēti un citi cilvēki, kuri vēlējās sekot līdzi dažādiem ķermeņa rādītājiem treniņu laikā.

Varētu teikt, ka šādas gudrās aproces ir būtiski uzlaboti pedometri, jo tie spēj pārraudzīt dažādas ķermeņa aktivitātes, ne tikai sperto soļu skaitu. Populārākās šāda veida aplikācijas ir, piemēram, Nike+ sistēma, Fitbit aproce, Jawbone, Samsung un Sony tehnoloģijas un citas līdzīgas ierīces. Bet jaunākā tehnoloģija šajā jomā noteikti būs Apple Watch, kas būs pulkstenis, kurš spēs efektīvi sekot līdzi un parādīt tev tavas aktivitātes. Lai gan daži strīdas, ka šāda gudrā aproce nespēj efektīvi izmērīt tādus rādītājus kā, piemēram, ķermeņa temperatūra, tagad jau šīs valkājamās tehnoloģijas ir tā attīstījušās, ka tās var ne tikai efektīvi, bet arī ļoti precīzi izmērīt pat vissarežģītāk nosakāmās ķermeņa funkcijas, ļaujot tām būt noderīgām ne tikai fizisku aktivitāšu laikā, bet arī ikdienā.


Pastāsti citiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS