Mātesplašu formas faktori

Mātesplašu formas faktori

Kas ir formas faktors?

Mātes plates forma, jeb formas faktors ir tās izmērs un forma. Lai vieglāk būtu orientēties mātesplašu formās, tiem ir doti nosaukumi: AT, Baby AT, ATX, LPX, Mini LPX, NLX, Micro LPX, Mini ATX, Extended ATX Flex ATX. Katrai mātesplates formai ir savs atbilstošs datora korpuss un barošanas bloks.

AT un Baby AT

AT un Baby AT (BAT) nesenā pagātnē bija popolārākie formu faktori. AT un BAT atšķiras galvenokārt platumā. Vecākā AT mātes plate ir 12 collu plata. Tāpēc tā nederēs bieži izmantotajos minitower korpusos. Pašlaik tirgū ir tikai dažas mātesplates, kuras ir veidotas pēc pilniem AT izmēriem, agrāk šādas mātesplates izmanotoja 386 tipa un vecākos datoros.
Baby AT līdz 1997. gadam bija popolārākā mātesplates forma, taču pēc trijiem gadiem to no tirgus ispieda Intel ar ATX formas faktoru, taču Baby AT formas vēl joprojām ir populāras, tāpēc ka priekš šādām mātesplatēm ir gan korpusi, gan barošanas bloki.
Baby AT mātesplate ir 8,5 collas plata un 13 collas gara. Šāds mazs izmērs ļauj ļoti viegli visu savietot korpusā. Šādai mātesplatei ir trīs uzstādīšanas caurumi. Viens no šīs mātes plates trūkumiem ir tās garums, jo daudzas jaunās mātes plates ir tikai 11 vai vai pat 10 collu garas.
Šādai formai nav izdevīgi lietot procesorus ar lieliem ventilatoriem, jo tas parasti traucē.

ATX un Mini ATX

Ar ATX formas ieviešanu tika izdarītas daudzas izmaiņas mātes plašu attīstības vēsturē. ATX formas struktūru ieviesa Intel 1995. gadā. Pentium Pro un Pentium II mātesplates visbiežāk izmanot ATX formas struktūru.
ATX formā tika izdarītas ivērojams izmaiņas salīdzinot ar vecākām formām:
● Integrētas I/O portu ligzdas
● Integrētas PS/2 peles ligzdas
● Izvietojums uz mātes plates izmainīts par 90 grādiem
● Vieglāk ievietot kartes (netraucē procesors un atmiņas ligzdas)
● Uzlabots barošanas pieslēgums (nevar savienot nepareizi)
● Iespēja datoru izslēgt un ieslēgt ar programmatūras palīdzību
● 3,3 V strāvas stiprums (navajag priekš procesora pārveidot no 5V uz 3,3V)
● Labāka gaisa plūsma
● Vieglāka uzlabošana

LPX un Mini LPX

Priekš LPX parasti lieto mazāka izmēra korpus (Slimline). LPX ir samazināti izmēri un portu skaits. LPX formas mātes plates ir arī lētākas. Galvenās problēmas ir brīvas karšu pieslēgumu vietas, jo parasti LPX formās var izmanto ne vairāk kā trīs pieslēguma vietas, kuru skaits ir atkarīgs no korpusa formas, jo tās nodrošina paplašinājuma karte.
LPX formas faktora mātesplatēs parasti ir integrēta videokarte. Tas rada problēmas, jo nav iespējams nomainīt videokarti.
LPX formas faktori rada problēmas, jo parasti tās nepieturas pie viena standarta, nav iespējams veikt īpašus uzlabojumus, kā arī ir izmantot slikta dzesēšanas sistēma. LPX nav ieteicams izmantot mājas datoriem, bet ir lēts un labs varians birojam

NLX

NLX formas faktors ir izmanots lai radītu modernas, maza izmēra mātesplates. NLX formas faktors ir līdzīgs kā LPX, taču ir veiktas vairākas būtiskas izmaiņas:
● Uztur lielāku operatīvo atmiņu
● Uztur jaunus procesorus
● Uztur AGP videokartes
● Labāka karstumizturība
● Labāks procesora izvietojums
● Vieglāk uzstādāma


Pastāsti citiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS